Opis
Tytuł oryginalny: La science des personnes de cour. Tome premier.
Autor: Henri-Philippe de Chevigny i de Limiers zm. 1728 w Utrechcie, francuski szlacic, pisarz, naukowiec, astronom, geograf i historyk.
Miejsce i rok wydania: Amsterdam 1729.
Oficyna: Zachariasz Chatelain.
Wymiary i ilość str.: 16,5 cm, 52+427 s.
Tematyka: Wyjątkowy traktat naukowy przeznaczony dla członków dworu królewskiego i elity szlacheckiej oraz intelektualnej. Tom pierwszy serii poświęcony astronomii i geografii świata. Autor omawia w nim przede wszystkim, choć to było wówczas jeszcze zakazane, system kopernikański. Dzieło polskiego astronoma zostało bowiem zdjęte z indeksu ksiąg zakazanych dopiero w 1828 r. Analiza systemu kopernikańskiego opiera się na porównaniu go z systemami Tycho Brahe i Kartezjusza. W dalszej części traktatu Autor omawia geografię nieba, a potem świata i Europy. Refleksje uzupełnione są 17 planszami i mapami. Jedna przedstawia system heliocentryczny Kopernika. Z map ważniejsze to mapy świata, Europy i poszczególnych krajów, w tym oczywiście Polski. Dzieło pięknie wydane poprzedzone jest także alegoryczną sceną rodzajową frontispisu. Daje to w sumie 18 rycin, plansz i map.
Stan zachowania: oprawa z epoki, pełna skóra średnim stanie z minimalnymi przetarciami; grzbiet tłoczony i pozłacany wzorami geometryczno-roślinnymi; wnętrze w dobrym stanie, bez zarzutu, gdzieniegdzie plamy, ale suche; stan wszystkich map i rycin bardzo dobry; na wyklejce ekslibris szlachecki dawnego właściciela z Francji; ogólnie stan dobry jak na blisko 290 letni starodruk.
Opis dodatkowy: Uwaga! Dzieło zawiera 17 plansz astronomicznych i map często o podwójnym formacie niż strona książki. Ponadto zawiera piękną rycinę frontispisu. Na początku i końcu rozdziałów piękne mini ryciny i winiety oraz inicjały. Mają one kształty roślinne, geometryczne, zawierają motywy anielskie, barokowe etc. Jest to ciekawy przykład tekstu naukowego poświęconego astronomii i geografii, w tym systemowi heliocentrycznemu Kopernika. Tematyka, kunszt introligatorski i drukarski, liczne mapy i plansze, rycina frontispisu, a przede wszystkim wiek dodają szczególnej wartości temu starodrukowi sprzed blisko 290 lat. Dzieło stanowi ciekawostkę na polskim rynku antykwarycznym i będzie wyjątkową ozdobą każdego księgozbioru.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.